Bögrék kutyás fényképpel Egyedi kutyakendő fényképpel, vagy felirattal Kutya biléta egyedi képpel, vagy információval Kutyafribzi egyedi fényképpel, vagy felirattal Fényképes, feliratos póló, egyedi pólók Poháralátét képpel, logóval, egyedi felirattal Kutya nyakörv egyedi felirattal Hűtőmágnes egyedi képpel, grafikával

Fényképes, egyedi nyaklánc

Fényképes, vagy feliratos bögre kedvenced képével

Kutyás bögre

Egyedi kutyakendő

Kutya biléta

Kutya frizbi

Fényképes póló

Képes poháralátét

Kutya nyakörv

Feliratos hűtmágnes

Fényképes nyaklánc

Fényképes bögre

 

Allergia kutyáknál: tünetei és kezelése

vakarózó kutya

Azt gyanítod, hogy kutyád allergiás? Ha igen, akkor valószínűleg már tudod, hogy az allergia kutyák esetében nem is olyan egyszerű, mint hinnénk. Kezdetben különböző típusú allergiák okozhatják a kutya tüneteit.
 

Az allergiák típusai kutyáknál

 
Az allergia a szervezet immunrendszerének túlzott reakciója idegen anyagokra, amire az emberek és a háziállatok egyaránt hajlamosak. A kutyáknál sokféle allergiatípus létezik. A bőrallergiák, az ételallergiák és a környezeti allergének kihívást jelentenek a kutyák és gazdáik számára, továbbá a helyzetet bonyolítja az is, hogy a különböző allergiatípusok tünetei gyakran átfedik egymást.
 


Bőrallergiák

 
A bőrallergiák, más néven az allergiás bőrgyulladások a leggyakoribb allergiás reakciók a kutyáknál. A kutyák bőrallergiájának három fő oka van:
 

  1. Bolhaallergiás bőrgyulladás
  2. Ételallergia
  3. Környezeti allergia

 


Bolhaallergiás bőrgyulladás

 
A bolhaallergiás bőrgyulladás a bolhacsípés okozta allergiás reakció; egyes kutyák allergiásak a bolha nyálára. Ennek eredményeként az érintett kutyák viszketnek, különösen a farkuk tövében, bőrük pedig begyulladhat és kisebesedhet. Előfordulhat, hogy észreveszed a bolhákra utaló jeleket, mint például a bolhaürüléket, vagy akár maguk a bolhák is szabad szemmel láthatóvá válnak.
 
Az ételallergia és -érzékenység szintén bőrviszketéssel járhat. Az ételallergiás kutyáknak általában viszket a fülük és a mancsuk, valamint emésztőrendszeri zavarokkal is küszködhetnek.
 
A környezeti allergének, mint például a por, atópiás allergiás reakciókat vagy atópiás bőrgyulladást okozhatnak. A legtöbb esetben ezek az allergiák szezonálisak, így kutyád csak az év bizonyos időszakaiban viszket. Az ételallergiához hasonlóan a leginkább érintett területek a mancsok és a fülek (de érintheti a csuklót, a bokát, az orrot, a hónaljat, az ágyékot, a szemkörnyéket és a lábujjak közötti részeket is).
 
Minden bőrallergia esetében fennáll a másodlagos fertőzés kockázata. Ha kutyád vakarózik, harapdálja és nyalogatja a bőrét, megvan annak a veszélye, hogy a bőrén gombás és bakteriális fertőzések alakulnak ki, amelyek kezelésre szorulhatnak.
 


Ételallergia

 
Dr. Jerry Klein, az AKC (Amerikai Tenyésztők Klubja) főállatorvosa szerint a valódi ételallergia nem feltétlenül olyan gyakori, mint ahogy azt az emberek gondolják. A valódi ételallergia olyan immunválaszhoz vezet, amely magában foglalhatja a bőrbetegségek tüneteit (csalánkiütés, arcduzzanat, viszketés), gyomor-bélrendszeri zavarokat (hányás és/vagy hasmenés), vagy a kettő kombinációját. Ritka esetekben súlyos anafilaxiás reakció léphet fel – hasonlóan az emberben előforduló súlyos földimogyoró-allergiához.
 
De mi a helyzet azokkal a kutyákkal, akik speciális hipoallergén kutyaeledelből álló diétán vannak?
 
Amikor azt halljuk valakitől, hogy kutyájának ételallergiája van, az többnyire kutyája ételérzékenységére, más néven ételintoleranciájára gondol. A valódi allergiákkal ellentétben az ételintolerancia nem immunválasz, hanem fokozatos reakció a kutyaeledel valamely ártó összetevőjére, például marhahúsra, csirkére, tojásra, kukoricára, búzára, szójára vagy tejre.
Az ételintoleranciában szenvedő kutyák számos tünetet tapasztalhatnak, beleértve a gyomor-bélrendszeri tüneteket, például hányás és hasmenés, vagy a bőrgyógyászati tüneteket, például viszketés, rossz állapotban lévő bőr és bunda, valamint krónikus fül- vagy lábfertőzések.
 


Akut allergiás reakciók

 
A kutyák allergiatípusai közül talán az akut allergiás reakció a legaggasztóbb. Az emberekhez hasonlóan a kutyák is anafilaxiás sokkot kaphatnak, ha egy allergén súlyos reakciót vált ki náluk. Ez megfelelő kezelés hiányában akár halálos kimenetelű is lehet.
 
Egyebek mellett a méhcsípés és az oltási reakciók is anafilaxiás reakciókat okozhatnak egyes kutyák esetében. Ezért mindig érdemes szemmel tartanod a kutyádat, miután új oltást, gyógyszert vagy tápot kapott. Az anafilaxiás reakciók kutyáknál szerencsére ritkák.
 
A kutyáknál csalánkiütés vagy arcduzzanat is kialakulhat az allergén hatására. Az arc, a torok, az ajkak, a szemhéjak vagy a füllebeny duzzanata súlyosnak tűnhet, de ritkán halálos, és az állatorvos antihisztaminnal tudja kezelni.
 
 


Allergiás tünetek a kutyáknál

A kutyák allergiás tünetei az októl függően változhatnak. Egy anafilaxiás sokkban szenvedő kutyának például először leesik a vérnyomása, majd bekövetkezik a sokkos állapot, ami összetéveszthetetlenül különbözik a bőrbetegségektől.
 
A következő tünetekről azonban általánosságban elmondható, hogy allergiás reakcióra utalnak.
 

  • Viszketés
  • Csalánkiütés
  • Az arc, a fülek, az ajkak, a szemhéjak vagy a füllebenyek duzzanata
  • Vörös, gyulladt bőr
  • Hasmenés
  • Hányás
  • Tüsszentés
  • Fülviszketés
  • Krónikus fülfertőzések
  • Viszkető, könnyező szemek
  • Folytonos nyalogatás

 
Egyes esetekben ezek a tünetek egyéb betegségek jelei is lehetnek. Kutyád egészsége érdekében fordulj állatorvoshoz, aki alaposan ki fogja vizsgálni!
 


 
Allergia kivizsgálása kutyáknál

 

 
Ha csináltattál már valaha allergiatesztet, tudod, hogy az allergia kivizsgálása gyakran bonyolultnak bizonyul. Az elsődleges dolog, amit az állatorvos tehet, az az, hogy kizár minden olyan betegséget, amely a kutya tüneteit okozhatja. Ha az állatorvos úgy véli, hogy a panaszokat valószínűleg az allergia okozza, akkor javasolhat egy allergiatesztet, melynek segítségével megpróbálja megtalálni a reakciót okozó allergént. Ne feledd azonban, hogy a tesztek nem mindig fedik fel az allergia okát!
 
Az ételallergiát gyakran eliminációs (elhagyásos) diéta segítségével diagnosztizálják. A diéta lényege, hogy a kutyát 12 héten keresztül új (egyfajta) fehérje- és szénhidrátforrással etetik.
 
Az allergia kezelésének legjobb módja a kiváltó ok és az allergén elkerülése. Ez többnyire megvalósítható, némely esetben azonban nincs rá lehetőség. A kezelés minden esetben a kutya allergiájától függ. Így például a bolhák által okozott allergiás bőrgyulladás kezelésére a bolhairtás a legjobb megoldás, míg az ételallergia vagy -intolerancia kezelésére az étrend megváltoztatása a legcélszerűbb.
Az esetlegesen szükséges életmód-változtatások mellett az állatorvos allergia enyhítésére szolgáló gyógyszereket is felírhat kutyádnak, hogy enyhüljenek az allergiás reakcióval kapcsolatos tünetei, mint például a viszketés és a másodlagos bőrfertőzések, melyek a gyulladást okozó anyagok hatására alakulhattak ki.
 
Ha a kutyádnak súlyos allergiás reakciója van, a lehető leghamarabb el kell vinned egy sürgősségi kisállat ambulanciára!
 


Alternatív kutyaeledel

 
Ha szeretnéd tartósan kordában tartani kutyád ételallergiás tüneteit, akkor következetes étrendváltásra lesz szükség. Ez egyben azt is jelenti, hogy hipoallergén termékekre kell majd támaszkodnod. Mivel a rovarok ezidáig gyakorlatilag semmilyen funkciót nem töltöttek be a kutyaeledelekben, nincsen esetleges allergén hatásuk.
 
A rovarfehérjét tartalmazó kutyaeledel különösen alkalmas az ételintoleranciában vagy ételallergiában szenvedő kutyák számára. A rovarok mint húspótlók kiváló fehérje- és tápanyagforrások, valamint magas minőségi színvonalat és a környezettudatosságot képviselik a kutyaeledelben.

 

Oszd meg barátaiddal: 

Lájkold: 

Címkék: