Bögrék kutyás fényképpel Egyedi kutyakendő fényképpel, vagy felirattal Kutya biléta egyedi képpel, vagy információval Kutyafribzi egyedi fényképpel, vagy felirattal Fényképes, feliratos póló, egyedi pólók Poháralátét képpel, logóval, egyedi felirattal Kutya nyakörv egyedi felirattal Hűtőmágnes egyedi képpel, grafikával

Fényképes, egyedi nyaklánc

Fényképes, vagy feliratos bögre kedvenced képével

Kutyás bögre

Egyedi kutyakendő

Kutya biléta

Kutya frizbi

Fényképes póló

Képes poháralátét

Kutya nyakörv

Feliratos hűtmágnes

Fényképes nyaklánc

Fényképes bögre

 

A mai kutyák egyik őséé az Altájban négy évtizede talált koponya

kutya

    MTI - A mai kutyák egyik őséé az a 33 ezer éves koponya, amelyet az oroszországi Altáj-hegységben találtak még 1973-ban - derült ki mitokondriális DNS-vizsgálatok eredményeként. (A kép illusztráció)

    Az amerikai tudományos akadémia PLOS ONE című kiadványában csütörtökön közzétett tanulmány szerint orosz kutatók a koponya fogazatából nyert DNS-mintát összevetették 70 kutyafajta, 30 farkas és 4 prérifarkas változatlanul továbbadott "anyaági" örökítőanyagával. A vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy egyik mintával sem egyezik teljesen, de a mai kutyákéra hasonlít a leginkább, kiemelten a tibeti masztifféval, az újfundlandiéval és a szibériai huskyéval mutat rokonságot. A dél-szibériai hegységben feltárt koponyáról évtizedeken át nem tudták eldönteni, hogy farkasé vagy inkább kutyáé-e. A 2011-ben elvégzett anatómiai elemzés nyomán arra jutottak, hogy az állat hibrid lehetett: foga alapján farkas, pofája ellenben kutyáé.

    A mostani eredmény azért izgalmas, mert a kutyák evolúciós családfájának újrarajzolására sarkallhatja a tudósokat. Az eddig is ismert volt, hogy a mai kutyák a farkasok háziasításával - domesztikálásával - alakultak ki, de hogy a folyamat pontosan hol és mikor zajlódott le, igazán senki sem tudja megmondani. A legtöbb szakértő abban egyetért, hogy a háziasítás még a mezőgazdaság "feltalálása" előtt - tehát legkevesebb 10 ezer éve - megtörtént. Akadnak azonban, akik úgy vélik, hogy a mai kutyák ősei már 100 ezer éve megjelentek, és a háziasítás gócpontjai a Közel-Keleten, illetve Kelet-Ázsiában voltak.
    Az altáji koponyáról radiokarbonos kormeghatározással már korábban megállapították, hogy 33 ezer éves, amiből az következik, hogy a farkasok domesztikálása legalább akkorra datálható. De a tanulmányt ismertető ScienceDaily.com szerint az sem zárható ki, hogy a háziasítás folyamata különböző térségekben más-más időpontokban zajlott le. Miként könnyen elképzelhető az is, hogy az a szibériai kutyafajta, amelyé a koponya volt, már régen kihalt, és nem maradt fenn családi vonala.
 

Oszd meg barátaiddal: 

Lájkold: 

Címkék: